Nákup v USA

Máte-li za sebou nějaký nákup v českém eshopu, tak nákupy z USA zvládnete taky bez nejmenších problémů. Je dobré si dát pozor na několik odlišností.

Nákup elektroniky

V USA se používá elektrická síť s napětím 110 V a jiný tvar zástrčky. U elektroniky s externím zdrojem většinou stačí vyměnit přívodní kabel a zdroj používat i v našich podmínkách (podporuje-li zdroj 110 V – 240 V).

Je velmi pravděpodobné, že u zboží nebudete mít ani český návod k výrobku. U některých produktů jej však můžete stáhnout ze stránek výrobce.

Záruční doba

Na zboží zakoupené v USA platí standardní záruční doba 1 rok. Reklamaci je možné uplatnit zasláním produktu zpět do USA. U některých výrobků můžete využít mezinárodní záruční doby a reklamovat u autorizovaného servisu přímo v ČR.

Zasílání do ČR

Některé obchody nezasílájí zboží do České republiky. V takovém případě je dobré využít prostředníka. Zásilka je nejprve odeslána do skladu prostředníka na americkou adresu, následně je přeposlána do České republiky.

Tuto službu nabízí populární zásilková služba Shipito českého podnikatele Jana Vaňharu.

Shipito má velký objem zásilek, díky tomu má vyjednané slevy na poštovních službách do ČR. Někdy se tak vyplatí i v případech, kdy eshop odesílá přímo do ČR.

Cenový limit na CLO

Pokud objednáváte zboží v hodnotě do 22 EUR (na základě úpravy od 1.4.2011), tak jste osvobozeni od placení celního poplatku. Osvobození neplatí pro případ alkoholických výrobků, parfémů, toaletních vod, tabáku a tabákových výrobků.

Pokud hodnota zásilky převyšuje 22 EUR, tak je vyměřeno clo i DPH. Cenu zboží je třeba dokladovat fakturou a za proclení se platí poště poplatek 180 Kč.

Pro konkrétní informace se můžete obrátit na Celní správu ČR.

Platba kartou

Většina amerických eshopů podporuje platbu kartou. Pokud se bojíte jejího zneužití, tak využijte službu PayPal, která poskytuje ochranu před zneužitím bankových karet a umožňuje platit na internetu.